Aktualita
Socionické rozhovory - 11. díl
Socionika
Dnes vás seznámíme s Bárou Šarafínovou, která studuje psychologii, má blízko k dětem a věnuje se socionice určené pro studenty.

Co tě, Barčo, přivedlo k socionice a jak ses dostala do týmy Socioniky?

K socionice jsem se dostala přes Gabriela, což bylo v době před čtyřmi lety. Gabriel byl do ní nadšený o chvilku dřív než já, všechno mi o ní pověděl a půjčil mi knížku. Když pak Míša s Honzou přišli k nám na gympl s krátkou přednáškou, přihlásila jsem se hned na základy sebepoznání, protože jsem věděla, že se chci dozvědět co nejvíc. 

V týmu jsem krátce, asi půl roku, ale zájem připojit se jsem měla po pár prvních seminářích, pak jsem absolvovala výcvik konzultantů a teď se teprve učím a nabírám zkušenosti v oblasti školitele. Ke konzultanství se, doufám, časem dostanu taky, moc mě to totiž baví a naplňuje stejně jako přednášení. 

Co tě na socionice nejvíc baví?

Nejvíc mě baví sledovat, jak se různí lidé staví jinak k podobným situacím, jak reagují, co do té situace vnáší. S tím se pojí i to, že se mi líbí, jak se díky svým talentům můžou lidi krásně doplňovat a pomáhat si. Oceňuji i její pohled na individualitu lidí, jak pracuje s tím, že jsme i přes společné typy každý jiný. Co nás ovlivňuje atd. 

Povíš nám, v čem ti pomohla?

Mně samotné určitě pomohla uvědomit si, jaké jsou moje silné stránky, do kterých mám dávat energii. Skrze ty jsem si zvolila i vysokoškolské studium a předtím maturitní předměty. A dál mi pomáhá hlavně ve vztazích - uvědomit si, že ten člověk mi to nedělá naschvál, že to máme jen jinak, najít společnou cestu, ve které bude dobře oběma, pochopit jak druhému neubližovat, neútočit lidem na slabé stránky, naučit se komunikovat tak, aby to bylo všem příjemné. Studuji psychologii na filozofické fakultě Masarykovy univerzity a pracuji s dětmi s PAS (porucha autistického spektra), zajímá mě, jak se lidé chovají. Tady se mi socionika také “plete” do života a pomáhá mi v pochopení. 

To mi nahrává k tomu, abych se tě zeptala, jaký jsi typ? Můžeš nám trochu popsat život s ním?

Stejně jako Gabi a Marťa Klementová jsem typ Jesenin, což je intuitivně-etický iracionální itrovert. Moje silné stránky jsou intuice času a etika emocí. Já se s nimi vlastně ještě učím pořádně pracovat, přece jen věkově jsem teprve na začátku období, kdy se v psychice plně vyvíjí. Hodně mi pomohlo to, že jsem šla na  seminář Intuice času, díky kterému se víc soustředím na svůj vnitřní pocit, kdy mi intuice říká “jo, tohle je fajn, nebo ne tohle se teď nehodí, dělej teď něco jiného”. Častěji se dokážu napojit na flow, věci mi chodí do cesty tak, jak v daný moment ideálně potřebuji. A v práci se snažím využívat především svůj druhý talent - etiku emocí. Teď když s Gabim přednášíme, využívám toho v tom, jak nadchnout lidi pro socioniku, jak vyprávět poutavě, zajímavě a nadšením tak, abych udržela jejich pozornost a aby se cítili dobře - vytvořit příjemnou atmosféru. 

Prozradila jsi, že děláš přednášky o socionice. Můžeš nám o tom povědět více?

Moc ráda! :-) Já a Gabriel se v týmu staráme o naše zákazníky z řad studentů - momentálně pro ně děláme přednášky a připravujeme seminář základy sebepoznání. Baví mě hodně to, že předávám to, co mě baví svým vrstevníkům, rozumím tomu, čím si třeba prochází, když se rozhodují, kam na vysokou, nebo co si v životech řeší, jak se hledají, protože já to zažívala před malou chvílí taky. Naplňuje mě, že jim můžu nabídnout pomoc a cestu, která hodně posunula mě samotnou. 

Ráda bych vás touto cestou pozvala na náš již zmiňovaný první celodenní seminář Základy sebepoznání, který je připravený přímo pro studenty. Věříme v peer vzdělávání, tzn. že si s vrstevníky lépe rozumíme, protože mluvíme stejným jazykem.

Seminář se koná 24. 6. v Brně. Pokuď to čteš, studente, mrkni na více informací a pokuď to čtete, rodičové, přihlašte své děti na sebepoznání, které jim dokáže pomoci v mnohla ohledech. 

Informace najdete ZDE.

Děkuji, Barčo, za rozhovor a ať je váš první celodenní seminář pro studenty úspěšný!

Markéta Sladká 26.4.2021

Kontakt

Potřebujete se na něco zeptat nebo s něčím poradit?
Se vším Vám rády pomůžeme.
Másilková Marie
Glogovská Monika

Konzultace, firmy

Marie Másilková
+420 775 672 799
masilkova.marie@socionika.cz

Semináře, firmy, operativa

Monika Glogovská
+420 724 952 194
glogovska.monika@socionika.cz

Borůvková 20
Brno-Medlánky

Partneři

Scocionika
Scocionika

Spolupracujeme

Scocionika
Scocionika
TYTO STRÁNKY MÁ NA SVĚDOMÍ:

Socionika consulting s.r.o.
Věžnička 33
58813 Polná
IČO: 08627444
DIČ: CZ08627444
Jsme plátci DPH.
tel.: (+420) 775 672 799
email: masilkova.marie@socionika.cz
zapsaná v obchodním rejstříku,
spisová značka C 114373 vedená u Krajského soudu v Brně

OBCHODNÍ PODMÍNKY
OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ