Aktualita
Socionické rozhovory - 12. díl
Socionika
Seznamte se s Jirkou Coufalíkem. Třetím Balzakem v týmu, který je nejen náš skvělý konzultant, ale zároveň je i naším IT guru.

Co tě v životě přivedlo k socionice a jak ses dostal do týmu Socioniky?

Dostal jsem se do situace, kdy jsem zjistil, že můj pracovní vztah s jedním členem týmu není na dobré úrovni. To mě velmi překvapilo, protože jsem si byl jist, že je na výborné úrovni. Hodně mě to mrzelo a kolega mi řekl, že by mi v tomto mohla pomoct socionika. Socionika mě nadchla a pak to šlo už rychle. Po absolvování všech seminářů jsem se rozhodl absolvovat i konzultantský kurz a ke své práci v IT i přidat tuto socionickou, protože v ní vidím budoucnost a smysl pro spoustu lidí. Dneska jsem členem týmu zhruba rok. 

Prozradíš nám, co na socionice oceňuješ?

Oceňuji, že charakteristiky jednotlivých typů, o kterých socionika pojednává, vidím u lidí i v reálném životě. Socionika tak pro mě není jen pouhou teorií, ale něčím, co jasně vidím okolo sebe. Jsem hodně rád, že socionika má uplatnění, jak v práci, tak i ve vztazích s přáteli a rodinou, ve sportu a v mnoha dalších oblastech. Také se mi líbí, že ač je to typologie a má jen 16 typů, tak je každý člověk unikát.

V čem tobě osobně pomáhá?

Pomáhá mi lépe chápat sebe sama a lidi kolem mě. Díky socionice se lépe vyznám v reakcích ostatních a můžu na ně adekvátně reagovat. Troufám si tvrdit, že se mi lépe než v minulosti také daří předat své myšlenky ostatním. 

Povíš nám, jaký jsi socionický typ a jaké jsou tvé silné stránky?

Jsem typ Balzac stejně jako Martin Másilko a Monča Glogovská. Takže jsme jeden z nejsilněji zastoupených typů u nás v týmu. Balzac je intuitivně-logický iracionální introvert. Balzacové dobře cítí dynamiku procesů, jejich prognózy jsou dlouhodobě přesné, dobře vidí následky nepromyšlených činů a jsou známí jistou dávkou pesimismu. Ne nadarmo jsem jim proto řiká kritikové. Pro mě je náročné hodnotit sám sebe, jsem rád, když to za mě udělá někdo jiný. Nicméně si myslím, že se snažím jakoukoliv práci dělat svědomitě, spolehlivě a co nejefektivněji, jak to v danou chvíli jde. Snažím se na věci nahlížet z několika úhlů pohledu a hledat jejich možná vylepšení.

Co je v týmu tvým úkolem?

Jako konzultant mám v týmu na starosti primárně určit socionický typ u člověka. Velice mě baví poznávat nové lidi a setkávat se s jejich příběhy. Jsem rád, pokud určení typu člověku jakkoliv pomůže, nebo mu osvětlí jeho postoje, reakce v určitých situacích apod. Do socioniky jsem přišel z IT prostředí, které mě živí a baví. Doufám, že socionika v budoucnu pronikne i do IT, protože tam pro ni vidím místo a byl to také jeden z důvodů, proč jsem se cestou socioniky vydal.. A v neposlední řadě, jak už to moje zaměření nabízí, se v týmu Socioniky starám o IT záležitosti, které je potřeba ve firmě řešit. 

Co ještě kromě socioniky děláš a pomáhá ti socionika nějak v tvé práci?

Vystudoval jsem informatiku, ve které jsem následně pracoval jako programátor několik let. S týmem lidí jsem spravoval několik eshopových řešení a systémů tvořených na míru klienta. Při vybírání nových lidí do týmu jsem si uvědomil, že poznání silných stránek člověka a zapadnutí do týmu může být hodnotnější než jeho aktuální znalosti. Pokud se to podaří, je spokojenost na obou stranách. Podle mého názoru spolu týmy, které pracují ve společnostech jakýchkoliv velikostí, potřebují komunikovat a předávat si potřebné informace a postupy, aby dosáhly efektivního řešení určitého zadání. Dost často dochází k nedorozumění nebo konfliktům, kterým lze mnohdy předejít.

Markéta Sladká 3.5.2021

Kontakt

Potřebujete se na něco zeptat nebo s něčím poradit?
Se vším Vám rády pomůžeme.
Glogovská Monika
Másilková Marie

Konzultace, semináře, firmy

Monika Glogovská
+420 724 952 194
glogovska.monika@socionika.cz

Účetnictví, knihy, podpora školení

Marie Másilková
+420 775 672 799
masilkova.marie@socionika.cz

Borůvková 20
Brno-Medlánky

Partneři

Scocionika
Scocionika

Podporujeme

Spolupracujeme

Scocionika
Scocionika
TYTO STRÁNKY MÁ NA SVĚDOMÍ:

Socionika consulting s.r.o.
Věžnička 33
58813 Polná
IČO: 08627444
DIČ: CZ08627444
Jsme plátci DPH.
tel.: (+420) 775 672 799
email: masilkova.marie@socionika.cz
zapsaná v obchodním rejstříku,
spisová značka C 114373 vedená u Krajského soudu v Brně

OBCHODNÍ PODMÍNKY
OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ