Aktualita
Socionické rozhovory - 13. díl
Socionika
Představujeme vám Honzu Klusáka, který je nejen školitelem socioniky ve firemním prostředí, ale také skvělým obchodníkem. Čtěte!

Co tě přivedlo k socionice?

K socionice jsem se dostal náhodou, ale náhody se nedějí. Jednoho krásného nedělního rána jsme šli s mojí ženou Míšou na celodenní seminář Pozitivní postoj, kde přednášela Máša Vítková. Na tomto semináři byl i Filip Vítek, který představil socioniku jako takovou. To bylo zhruba před 7 lety. Socionika mě nadchla tak, že jsem šel na semináře a postupně se ze mě stal školitel.

Za těch 7 let jsi už určitě nasbíral spoustu zkušeností a dokážeš popsat, co ti znalost socioniky přináší, že?

Aby ne! 7 lel je dlouhá doba! Konečně dokážu v lidech vidět to dobré. Víc se soustředit na jejich talenty. Snažím se je čím dál tím víc nekritizovat a chápat je. Na schůzkách a jednáních lépe komunikovat řečí jejich kmene, ale přitom si nechávám svou identitu. V mé pracovní roli je pro mě důležitá efektivita, protože řídím hodně projektů. Potřebuji kolem sebe lidi, kteří mají vhodné talenty a máme spolu společné hodnoty. Když tým a pracovní pozice poskládám tak, že to lidem koresponduje s jejich silnými stránkami, tak je nejenom celkově práce efektivnější a radostnější, má to ale celé i lidský přesah. Z většiny našich obchodních partnerů se pak stávají přátelé. Lidem dokážu dát rychleji důvěru a můžeme se spolehnout jeden na druhého.

Jak ti socionika vplouvá do rodiny a pomáhá ti v ní nějak?

Pomáhá mi v tom vážit si lidí za jejich talenty, byť jsou odlišné od mých. A všímat si toho, v čem jsou dobří a co jim nejde. A když jim to nejde, tak po tom pátrám a snažím se jim to nastavit jinak, aby jim daná činnost hověla. V rodinných vztazích dokážu pozorovat své děti, když jsou zabraní a jsou ve flow. Nesnažím se jim vnutit své talenty, ale ty, které jim patří a v nich je pak povzbuzuji. Mě jako dítě např. rodiče nutili do klavíru 4 roky, ale já jsem sportovní typ. Místo hřiště, kde jsem se mohl vyblbnout a být ve svém světě, jsem “ztrácel čas” a hru na klavír si jen odtrpěl a flákal jsem to. Dneska umím Ovčáci čtveráci a možná bych ještě zahrál něco na Vánoce pro lepší atmosféru.

Přichází na řadu nám prozradit, jaký jsi typ a jaké jsou tvé silné stránky.

Stejně jako Drahoš Menčík (náš lektor a konzultant) jsem také London (logicko-intuitivní racionální extrovert). Takový usměvavý propojovatel. Jsem extrovertní, dokážu v celkem malém čase získat velké množství kontaktů. Mám pracovní logiku a dokážu si vše poskládat podle čísel. Občas skočím do projektu, i když nemám čas. Jsem činný v 5 firmách a přitom jenom ve 2 mám šéfa. Ve všech projektech propojuji lidi v rámci obchodu. Dávám dohromady byznysy - někdo se mě zeptá, jestli znám klempíře. Jasně, znám, napiš si číslo.

Londoni jsou známí tím, že je jejich “tajným snem” pracovat pořád. Máš to taky tak?

Moje silná stránka se projevuje 24/7, i o víkendu. Třeba takhle ráno v sobotu si scházím ze schodů a říkám si: měli bysme udělat tohle, tohle, tohle. Neumím se prostě zastavit. Mám 4 asistentky, které mi s mou prací pomáhají. Mám hodně myšlenek a nápadů a rychle vytvářím práci, kterou pak musím delegovat. Vím v jaké fázi jsou projekty, a protože jsem intuit, cítím vhodnost okamžiku. Také momentálně studuji MBA - aplikovaný management.

Prozradíš nám, co máš v týmu Socioniky na starosti?

V týmu získávám firemní zákazníky, mám s nimi schůzky, řeším termíny, komunikuji s lidmi a inspiruji se z jejich příběhů. Z těchto kontaktů se pak rodí školení ve firmách, většinou je školím s Martinem Másilkem. Miluji také předávání informací od lidí a nasávání jejich příběhů. Poslouchám vizionáře a lidi, kteří to někam dotáhli a snažím se od nich získávat informace. Když si poskládáš třeba 20 příběhů, tak si inspirativně můžeš poskládat svůj příběh - třeba efektivněji něco udělat. Když slyším jednu výbornou myšlenku, která je aplikovatelná na mě, tak si ji vezmu a dál ji používám a skládám si z toho svůj příběh.

Socionika není tvé jediné “zaměstnání” - co ještě děláš? Propojuješ nějak tyto dva světy?

Pracuji ve více projektech, ve kterých všude dělám obchodního zástupce. Díky velkému množství projektů a jejich různorodosti, ať už ve firmě na výrobu dárkových předmětů, tak při stavbě brandu a scénářů komunikace značek, je moje role jednotná. Díky propojení odlišných světů se potkávám s nejrůznější směsicí lidí (např. Chinaski, fotbalová Slávie, Plzeňský Prazdroj, manažer Bontonlandu atp.), kteří mě obohacují a jejich rozdílnosti jsou spojovány právě socionikou, která mi otvírá dveře do jejich poznání.

Markéta Sladká 10.5.2021

Kontakt

Potřebujete se na něco zeptat nebo s něčím poradit?
Se vším Vám rády pomůžeme.
Másilková Marie
Glogovská Monika

Konzultace, firmy

Marie Másilková
+420 775 672 799
masilkova.marie@socionika.cz

Semináře, firmy, operativa

Monika Glogovská
+420 724 952 194
glogovska.monika@socionika.cz

Borůvková 20
Brno-Medlánky

Partneři

Scocionika
Scocionika

Spolupracujeme

Scocionika
Scocionika
TYTO STRÁNKY MÁ NA SVĚDOMÍ:

Socionika consulting s.r.o.
Věžnička 33
58813 Polná
IČO: 08627444
DIČ: CZ08627444
Jsme plátci DPH.
tel.: (+420) 775 672 799
email: masilkova.marie@socionika.cz
zapsaná v obchodním rejstříku, spisová značka C 114373 vedená u Krajského soudu v Brně

OBCHODNÍ PODMÍNKY
OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ