Aktualita
Socionické rozhovory - 3. díl
Socionika
Rozhovor s psycholožkou a koučkou Karolínou Nyitray - Pozitivní inteligence a sabotéři. O čem to je?

Karolína Nyitray, kterou už znáte z minulého dílu, si pro vás spolu s Martinem Másilko připravila nový seminář na téma Jak na sabotéry naší mysli - Úvod do pozitivní inteligence.

Když se tě někdo zeptá, co je to ta pozitivní inteligence (PI), jak bys mu odpověděla?

Je o naší schopnosti čelit životním výzvám s pozitivním nastavením mysli. 

Řekněme, že máme v mysli dva módy - přežití a rozvoj. Pokud je náš mozek zaměřený na to, abychom přežili, není schopen kreativně a konstruktivně řešit problémy. Tímto nás vrhá do nekonečné spirály stresu, strachu, obav a zlosti, kdy nás sice upozorňuje na všechno co je špatně a může být nebezpečné, ale už nenabízí řešení, jak tomu čelit. Naopak když fungujeme v módu rozvoje, máme přístup k ohromnému potenciálu kreativity, empatie a soustředěnosti, který je v nás ukrytý. 

Bohužel 80% z nás, když narazí na problém, neumí dostatečně rychle přepínat mezi módem přežití, který nás upozorňuje, že je něco špatně, a módem rozvoje, který umí nalézt správné řešení.

Naštěstí díky výzkumu víme, že náš mozek a mysl můžeme vycvičit, abychom nebyli ovládáni negativními emocemi přežití, které spouští automatické vzorce chování - Sabotéry, a místo toho využívali svoje možnosti rozvoje a konečně se cítili spokojeně. Pozitivní inteligence nabízí systém, jak právě tohoto dosáhnout!

Co jsou to ti sabotéři? Prozradíš své? O čem je seminář 30. 3.?

Dostala jsem příležitost absolvovat kurz Pozitivní psychologie vedený přímo jejím zakladatelem, Shirzadem Chaminem, který mě nadchl. Po jeho absolvování jsem se rozhodla pokračovat v ročním tréninku a nyní se připravuji na certifikaci. 

Na PI mě baví, že sjednocuje kupu složitých témat v zábavném a srozumitelném rámci. V praxi jsem často narážela na to, že změny, které se lidé snažili uskutečnit za pár měsíců, vyprchaly a vše se vrátilo do starých kolejí. PI jde přímo ke zdroji obtíží a nabízí tak trvalé řešení.

Abychom mohli dosáhnout toho, čeho chceme a ještě si ten proces užívali, je třeba oslabit naše automatické vzorce chování a myšlení - Sabotéry. Těch je celkem 10. Hlavním sabotérem je Soudce, kterého máme my všichni. Ten si pak bere na pomoc 9 pomocníků, jenž jsou u každého trochu jiní. 

Já mám například silného Sabotéra Puntičkáře - rád mi nakecává, že pokud to, co zrovna dělám, není už od začátku perfektní, tak se nemám ani snažit. Tím mě ale často ochuzuje o možnost se učit a zlepšovat! A když už se mi něco povede, tak mi zase říká, že to mělo být přece lepší. Nejde se mu zavděčit.

Seminář je prvním ze série seminářů zaměřených na PI. Účastníci se v něm dozví, proč a jak je v jejich životě důležitá, na čem je založená a jak ji trénovat. Také si do hloubky představíme jednotlivé Sabotéry a každý účastník se dozví, kteří sabotéři právě u něj převládají a jak s nimi zatočit. Poodhalíme také to, co se stane, když v nás sabotéři zeslábnou a otevře se nám náš potenciál - náš vnitřní Mudrc. Na vlastní kůži jsem zažila, jak skvěle PI funguje a mám velkou radost, že jej společně se Socionikou přinášíme do Česka!

Hledáš sabotéry u své rodiny, partnera a přátel? 

S hledáním u jiných je to poněkud komplikované. Oni totiž naši vlastní sabotéři rádi upozorňují na chyby a nedostatky ostatních. Tím od sebe odvádějí pozornost a stávají se ještě zákeřnějšími. Proto je důležité se hlavně zaměřit na boj se svými vlastními záškodníky! V osobním životě proto sabotéry u druhých nehledám. 

Jinak je to samozřejmě v práci, kdy, pokud si to klient přeje, pomůžu nalézt a odhalit, který sabotér jim tropí neplechu. Tam naopak je můj úkol na sabotéry upozorňovat.

Sabotéři umi dát pěkně zabrat! Sama jsem se na tvůj seminář přihlásila, tak jsem zvědavá na ty mé. Vím o Tobě, že nejsi jen psycholog, ale že také koučuješ lidi. V jaké oblasti?

Často za mnou přicházejí lidé, kteří zažívají stres a nespokojenost v práci. Chtějí najít směřování a učinit nutné změny. Hodně mě baví sledovat, jak klient už po pár setkáních pohlíží na svoji situaci jinak. Díky systému pozitivní inteligence jdeme rychle přímo k jádru problému a odstraníme vnitřní bloky. Motivovaný klient tak dosahuje trvalé změny v poměrně krátkém čase. 

Kromě nalezení správného životního či kariérního směřování ráda koučuji témata kolem sebevědomí, pracovního výkonu, partnerských vztahů nebo celistvého přístupu ke stresu a jeho fyzickým dopadům.

Děkuji ti za dnešní rozhovor!

Pokud se chcete potkat s Karolínou a Martinem na semináři Jak na sabotéry naší mysli - Úvod do pozitivní inteligence, stačí se podívat na podrobnosti o této akci a přihlásit se. Oba se na vás budou těšit. Já na semináři rozhodně chybět nebudu! :)

Markéta Sladká 4.3.2021

Kontakt

Potřebujete se na něco zeptat nebo s něčím poradit?
Se vším Vám rády pomůžeme.
Másilková Marie
Glogovská Monika

Konzultace, firmy

Marie Másilková
+420 775 672 799
masilkova.marie@socionika.cz

Semináře, firmy, operativa

Monika Glogovská
+420 724 952 194
glogovska.monika@socionika.cz

Borůvková 20
Brno-Medlánky

Partneři

Scocionika
Scocionika

Spolupracujeme

Scocionika
Scocionika
TYTO STRÁNKY MÁ NA SVĚDOMÍ:

Socionika consulting s.r.o.
Věžnička 33
58813 Polná
IČO: 08627444
DIČ: CZ08627444
Jsme plátci DPH.
tel.: (+420) 775 672 799
email: masilkova.marie@socionika.cz
zapsaná v obchodním rejstříku,
spisová značka C 114373 vedená u Krajského soudu v Brně

OBCHODNÍ PODMÍNKY
OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ