Aktualita
Socionické rozhovory - 4. díl
Socionika
Rozhovor s konzultantem a lektorem Drahoslavem Menčíkem.

Pojďte se začíst do rozhovoru s Drahošem Menčíkem. Mužem, kterého můžete potkat na konzultaci na zjištění socionického typu, vidět ho jako lektora na seminářích nebo přednášet o socionice ve firemním prostředí. A také se dozvíte, co všechno kromě socioniky dělá a jak mu socionika pomáhá v osobním životě. 

Se socionikou kamarádíš už nějakou dobu, jak ses k ní dostal a co tě přivedlo do týmu Socioniky?

Se socionikou, respektive s Martinem Másilkem, jsem se potkal na začátku roku 2018 v rámci podnikatelského klubu Smart Network, na kterém jsem byl v Jihlavě. S Martinem jsme občas zašli na kafe a předávali jsme si podnikatelské zkušenosti. Téma rozhovorů nemohla minout ani socionika, která mě nahlodala jako asi každého, kdo k ní mohl přičichnout. V únoru 2018 jsem se nechal otypovat. Pak absolvoval semináře základy sebepoznání, architekturu uvnitř nás a socion. V té době se v týmu se uvolnilo místo, takže se mi otevřela dvířka. Před tím ale, než jsem mohl být konzultantem a lektorem, tak jsem prošel intenzivní výcvik konzultantů, který Socionika pořádá.

Socionika je úžasný nástroj pro sebepoznání, jak pomohla tobě?

Pomohla mi pochopit sebe samotného a odpověděla mi na to, proč mi některé věci šly jednoduše a některé mi nešly vůbec. Protože jsem měl v té době zkušenosti z firemního prostředí, začalo mi docházet, jak skvělý je to nástroj pro strategické nábory lidí do týmu, přes jejich adaptaci, až po jejich vedení. Dodnes jsem očarován z toho, jak velký přínos pro podnikání socionika je. Pomáhá mi taky pochopit proč se věci dějí. V čem spočívají pracovní návyky a motivace jednotlivých typů. Skvěle mi odpovídá na častou otázku, co chci delegovat a čemu se chci věnovat přímo já. No a nesmím zapomenout na osobní život, tady to platí dvojnásob. 

Zmínil jsi osobní život, můžeš to trochu rozvést? 

Dřív jsem např. měl tendence motivovat svoji ženu silovou senzorikou - měl jsem potřebu říct to ve stylu “Vzmuž se, to dáš.” nebo ve třech slovech “To dáš, to zvládneš…” a to třetí bylo “…3, 2, 1 teď!” Musím se tomu smát, protože díky tomu, že teď vím, že je moje žena typ Dostojevský (eticko-intuitivní racionální introvert), platí na ni jiná interakce. Musím najít moment, kdy to říct a jak to říct. Musím být takový jemnější a ne jako trenér hokejistů v šatně. :D I když jsme oba intuitivní typy, je u každého z nás jiná dynamika. Já mám tendence vidět, co je kolem sebe třeba udělat (kde je problém, kde co přepočítat kvůli financím např.). Žena je intuitivní v jiném slova smyslu - bacha na to, to ještě ne. Tohle takhle neříkat, na to si počkat. 

Tvé vyprávění je důkazem, že socionika může zachránit nejedno partnerství. Navozuje porozumění, respekt a toleranci. To mě přivádí k otázce, jaké jsou tvé silné stránky a jak jich využíváš? V rovině partnerské, když už jsme to načali a také v té pracovní?

Jsem typ London (logicko-intuitivní racionální extrovert). Mé silné stránky jsou efektivita, práce se zdroji, timemanagement a předvídání toho, co bude v budoucnu potřeba a kdy je vhodný čas na tom začít pracovat. (Ne nadarmo se tomuto typu říká “podnikatel”). Stejně tak mám rád ve věcech systém (moc ho nedodržuji, ale chci, aby ho dodržovali ostatní :D). Taky se rád na věci dívám objektivně a pro jednu situaci hledám vždy více řešení. V soukromí to znamená, že když nepracuji, tak spím. :-) Ale co určitě manželka oceňuje, je například správa rodinných financí, placení účtů, složenek, zařizování všech technických věcí včetně servisu aut. Na druhou stranu moje žena roste například z toho, že neumím odpočívat, pořád něco plánuji, jsem často myšlenkami jinde a pořád jí hledám činnosti, které by mohla dělat. Taky ji asi štve, že hlídám, aby moc neutrácela. :-)

Co je v týmu tvým úkolem a co tě na tom naplňuje nebo žene v rozvoji? 

Úkolů mám několik. Specializuji se na firemní prostředí, kde školím, konzultuji a předávám zkušenosti z podnikání. Socionika je úžasný nástroj na poskládání týmu, na jeho vedení a umění využít silné stránky každého jedince.

Vedle toho se starám o to, aby se nám naplňovaly semináře pro veřejnost a funguji v této oblasti i jako konzultant. Takže nosím v hlavě termíny, komunikuji s ostatními členy týmu jejich potenciální klienty, navolávám, připomínám a úzce spolupracuji s marketingovým týmem.

Socionika není tvé jediné “zaměstnání” - co ještě děláš? Propojuješ nějak tyto dva světy?

Vedle Socioniky pracuji jako manažer obchodu pro ČR ve společnosti EKOPANELY, která jako jediná v Evropě vyrábí ekologické stavební desky z lisované slámy. Tady nejen aplikuji všechno, co jsem se jako lektor a konzultant naučil, ale zároveň sbírám zkušenosti z praxe, které zpětně vracím do našich seminářů a konzultací. Jsou to propojené nádoby. Tady rád používám větu typickou pro můj socionický typ: “Jedno navazuje na druhé, náhody jsou vyloučeny, nebo se s nimi počítá….”

Markéta Sladká 8.3.2021

Kontakt

Potřebujete se na něco zeptat nebo s něčím poradit?
Se vším Vám rády pomůžeme.
Glogovská Monika
Másilková Marie

Konzultace, semináře, firmy

Monika Glogovská
+420 724 952 194
glogovska.monika@socionika.cz

Účetnictví, knihy, podpora školení

Marie Másilková
+420 775 672 799
masilkova.marie@socionika.cz

Borůvková 20
Brno-Medlánky

Partneři

Scocionika
Scocionika

Podporujeme

Spolupracujeme

Scocionika
Scocionika
TYTO STRÁNKY MÁ NA SVĚDOMÍ:

Socionika consulting s.r.o.
Věžnička 33
58813 Polná
IČO: 08627444
DIČ: CZ08627444
Jsme plátci DPH.
tel.: (+420) 775 672 799
email: masilkova.marie@socionika.cz
zapsaná v obchodním rejstříku,
spisová značka C 114373 vedená u Krajského soudu v Brně

OBCHODNÍ PODMÍNKY
OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ