Aktualita
Socionické rozhovory - 9. díl
Socionika
Pojďte se začíst do rozhovoru s Martinou Klementovou.

Pokud máte doma dítě, zbystřete. Marťa se zabývá socionikou pro děti. V rozhovoru vám dále prozradí pár zajímavých příkladů ze života se socionikou a také se dozvíme, jak se k ní dostala.

Jak se ti socionika připletla do života?

K socionice jsem se dostala na základě dárkové poukázky, kterou mi kamarádka koupila a já se velmi zlobila. Vůbec se mi na základy socioniky nechtělo. Ale od prvního semináře jsem věděla, že budu jednou se socionikou spolupracovat. V roce 2015 jsem s Martinem začala pracovat na semináři Intuice času. Loni jsem dokončila výcvik konzultantů a v prosinci jsem se připojila k týmu.

Jak ti socionika pomohla?

Socionika mi odpověděla na spoustu otázek, které se v životě objevily. Co nejvíce - pochopila jsem, že každý to máme jinak, že si navzájem můžeme vypomoci, že to co někomu chybí, mohu doplnit. Jsem velmi dobrý pozorovatel, celý život jsem hledala svoji cestu a díky socionice jsem ji našla. A začala jsem hledat na své cestě ten nejlepší směr, což mi zase socionika pomohla. Nyní ji využívám ve své práci (učitelka MŠ, dodělala jsem si vzdělání a jsem učitelkou teprve 5 let:-) ). Mnohokrát najdu řešení, jak pracovat konkrétně s daným dítětem. Mnohokrát mi to vypomohlo - jak jednat s rodiči dětí. A také ve své rodině. Uvědomila jsem si svoje bolestivá místa, která jsem přijala a přestala jsem se s nimi trápit. Postupem času jsem zjistila, že jsem pracovala ze své 3. pozice (před tím, než jsem byla učitelka, jsem 7 let masírovala jako OSVČ). V té době mi Martin říkal, že to není pro mne, že mne to musí strašně vysilovat. Před mateřskou jsem pracovala v podniku výpočetní techniky ze své 4. a 5. pozice :-). (Pozn. pokud vás zajímá, co je to ta 3., 4. a 5. pozice, mrkněte na náš seminář Architektura uvnitř nás, kde to všechno probíráme.)

V čem ti pomáhá?

Pomáhá mi v mém osobním životě, pochopit svoje děti. Uvědomit jaké jsou silné a slabé stránky dětí v MŠ. Pomoci najít dětem jejich silné stránky a jejich nejlepší cestu v jejich životě. Nebo spíš jim ukázat ten směr a ukotvit v nich to že jsou jedineční a že každý umíme něco jiného.

Už jsi trochu nakousla, jaký jsi typ. Prozradíš nám ho? Jaké jsou tvé silné stránky a jak jich využíváš?

Jsem typ Jesenin (intuitivně-etický iracionální introvert). Silná Intuice času. Když mne Martin otypoval, vůbec se mi tento typ nelíbil. Vůbec jsem mu nerozuměla. Nyní mi příjde že je úžasný :-) Intuici času jsem přijala do svého života a vlastně se nechávám jen vést. Umím zrychlovat a zpomalovat, jak si moje vnitřní nastavení žádá. Umím najít ten vhodný okamžik pro správné načasování. Slabá je pracovní logika. Když mi někdo řekne: “Co jsi to udělala? Jak to děláš? Dělej to takto!”. To je pro mne úplná vražda. Vytvořit pracovní postup, držet se třeba i receptu. Možná 3 první řádky :-) 

Měla bys pro nás nějaký příklad?

Určitě ano. :) Řeknu ti příklad, který hezky ilustruje rozdíl mezi mojí intuicí času a člověkem, který má v pohodě pracovní logiku. Když si dám s tímto člověkem sraz, vyjdu pokaždé jinak. Nevím, jak dlouho mi trvá cesta. Ale vždy přijdu včas. Pracovní logika přesně ví, jak dlouho jde nebo jak dlouho danou činnost bude dělat podle práce. Vyjde tak, aby tam byl, protože zná přesný počet minut, kolik mu zabere cesta. Jednou se mi stalo, že byla u nás kamarádka a měly jsme společně vyrazit na socionický seminář. Řekly jsme si, že vyrazíme o půl. Bylo půl a já jsem nesmyslně požádala svoji dceru, aby kamarádce ukzala žákovskou. Toto nikdy nedělám. Byla jsem sama zaskočená proč jsem to udělala. Dcera donesla ŽK, my se podívaly a říkám, tak můžeme jet. Vyrazily jsme. Kousek od bydliště jsme projížděly havárkou. Ta se stala asi 5 minut než jsme dorazily. Oběma se nám sevřelo srdce, bylo to těch 5 minut co jsme se zdržely. Nebo takto tomu věřím.

Už víme, že se nevěnuješ jen socionice a že pracuješ v mateřské škole a máš za sebou spoustu dalších věci. Povíš nám víc?

Máš pravdu, pracuji v mateřské škole a také pracuji se skupinou mladých dětských hasičů, masírovala jsem a setkávala se s lidmi. Prošla jsem různými semináři, kurzy. Neverbální komunikace s Dr. Krejčířem, koučovací výcvik. Kdyby se mi chtělo, šla bych studovat sociální pedagogiku. Ale už se mi nechce. Socionika je mi velmi blízko. Jsem preventivní člověk. Jako masérka jsem masírovala lidi, aby nemuseli chodit k lékaři, aby jim bylo dobře. V MŠ dělám vše proto, aby děti našly samy sebe, našly svoji cestu, věřily si a byly plnohodnotní lidi v naší zemi. :-) A mým dalším přáním je, aby i jejich rodiče se díky tomu posunuli ve svém myšlení dál. V dětech vidím budoucnost. A nyní je mým úkolem zasévat semínka poznání do těch malých děcátek :-)

Co je v týmu tvým úkolem a co tě na tom naplňuje? 

Baví mě se vzdělávat a pak informace předávat dál. A protože jsem chtěla vědět víc, přihlásila jsem se na půlroční výcvik konzultantů. Navíc mi celý seminář zaplatila moje ředitelka. Protože věděla, že budu přínosem pro MŠ i ZŠ. Ku pomoci s dětmi. V týmu jsem krátce a budu typovat děti, jde o tzv. dětskou socioniku. Ráda bych s Míšou dětskou socioniku posunula dál. To by bylo moc prima. Jinak jsem s Martinem připravila seminář Intuice času, který proběhl 2x.

Děkuji, Marťo, za rozhovor a držím palce s posouváním dětské socioniky dál.

Markéta Sladká 12.4.2021

Kontakt

Potřebujete se na něco zeptat nebo s něčím poradit?
Se vším Vám rády pomůžeme.
Másilková Marie
Glogovská Monika

Konzultace, firmy

Marie Másilková
+420 775 672 799
masilkova.marie@socionika.cz

Semináře, firmy, operativa

Monika Glogovská
+420 724 952 194
glogovska.monika@socionika.cz

Borůvková 20
Brno-Medlánky

Partneři

Scocionika
Scocionika

Spolupracujeme

Scocionika
Scocionika
TYTO STRÁNKY MÁ NA SVĚDOMÍ:

Socionika consulting s.r.o.
Věžnička 33
58813 Polná
IČO: 08627444
DIČ: CZ08627444
Jsme plátci DPH.
tel.: (+420) 775 672 799
email: masilkova.marie@socionika.cz
zapsaná v obchodním rejstříku,
spisová značka C 114373 vedená u Krajského soudu v Brně

OBCHODNÍ PODMÍNKY
OCHRANA OSOBNÍCH ÚDAJŮ